The 90th Academy Awards: Complete List Of Oscar Nominations



The Academy of Motion Picture Arts & Sciences announced the nominations for the 90th Academy Awards this morning. The 2018 Oscars will take place on Sunday, March 4, hosted by Jimmy Kimmel.

Best Motion Picture of the Year Call Me By Your Name Darkest Hour Dunkirk Get Out Lady Bird Phantom Thread The Post The Shape of Water Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Sally Hawkins - The Shape of Water Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Margot Robbie - I, Tonya Saoirse Ronan - Lady Bird Meryl Streep - The Post

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Timothée Chalamet - Call Me by Your Name Daniel Day-Lewis - Phantom Thread Daniel Kaluuya - Get Out Gary Oldman - Darkest Hour Denzel Washington - Roman J. Israel, Esq.

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Mary J. Blige - Mudbound Allison Janney - I, Tonya Leslie Manville - Phantom Thread Laurie Metcalf - Lady Bird Octavia Spencer - The Shape of Water

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Willem Dafoe - The Florida Project Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Richard Jenkins - The Shape of Water Christopher Plummer - All the Money in the World Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Achievement in Directing

Christopher Nolan - Dunkirk

Jordan Peele - Get Out

Greta Gerwig - Lady Bird

Paul Thomas Anderson - Phantom Thread

Guillermo del Toro - The Shape of Water

Best Original Screenplay

The Big Sick (Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon)

Get Out (Jordan Peele)

Lady Bird (Greta Gerwig)

The Shape of Water (Guillermo del Toro, Vanessa Taylor)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Best Adapted Screenplay

Call Me By Your Name (James Ivory) The Disaster Artist (Scott Neustadter, Michael H. Weber) Logan (Scott Frank, James Mangold, Michael Green) Molly's Game (Aaron Sorkin) Mudbound (Dee Rees, Virgil Williams)

Best Achievement in Cinematography

Blade Runner 2049 (Roger Deakins) Darkest Hour (Bruno Delbonnel) Dunkirk (Hoyte Van Hoytema) Mudbound (Rachel Morrison) The Shape of Water (Dan Laustsen)

Best Achievement in Costume Design

Beauty and the Beast (Jacqueline Durran) Darkest Hour (Jacqueline Durran) Phantom Thread (Mark Bridges) The Shape of Water (Luis Sequeira) Victoria and Abdul (Consolata Boyle)

Best Achievement in Sound Mixing

Baby Driver (Tim Cavagin, Mary H. Ellis) Blade Runner 2049 (Ron Bartlett, Doug Hemphill) Dunkirk (Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten) The Shape of Water (Christian T. Cooke, Glen Gauthier, Brad Zoern) Star Wars: The Last Jedi (Michael Semanick, David Parker, Stuart Wilson)

Sound Achievement in Sound Editing

Baby Driver (Julian Slater) Blade Runner 2049 (Mark A. Mangini) Dunkirk (Richard King) The Shape of Water (Nathan Robitaille) Star Wars: The Last Jedi (Matthew Wood)

Best Achievement in Film Editing

Baby Driver (Paul Machliss, Jonathan Amos) Dunkirk (Lee Smith) I, Tonya (Tatiana S. Riegel) The Shape of Water (Sidney Wolinsky) Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (John Gregory)

Best Achievement Visual Effects

Blade Runner 2049 Guardians of the Galaxy Vol. 2 Kong: Skull Island Star Wars: The Last Jedi War for the Planet of the Apes

Best Achievement in Makeup and Hairstyling

Darkest Hour (Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick) Victoria and Abdul (Daniel Phillips, Loulia Sheppard) Wonder (Arjen Tuiten)

Best Achievement in Music Written for a Motion Picture (Original Song)

Remember Me - from Coco (Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez) Mystery of Love - from Call Me By Your Name (Sufjan Stevens) This Is Me - from The Greatest Showman (Benj Pasek, Justin Paul) Mighty River - from Mudbound (Raphael Saadiq, Mary J. Blige) Stand Up For Something - from Marshall (Andra Day, Common)

Best Achievement in Music Written for a Motion Picture (Original Score)

Dunkirk (Hans Zimmer)

Phantom Thread (Jonny Greenwood)

The Shape of Water (Alexandre Desplat)

Star Wars: The Last Jedi (John Williams)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Best Animated Feature Film

Coco (Lee Unkrich, Darla K. Anderson) Ferdinand (Carlos Saldanha) Loving Vincent (Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart) The Boss Baby (Tom McGrath, Ramsey Ann Naito) The Breadwinner (Nora Twomey, Anthony Leo)

Best Animated Short Film

Dear Basketball (Glen Keane, Kobe Bryant)

Garden Party (Victor Caire, Gabriel Grapperon)

LOU (Dave Mullins, Dana Murray)

Negative Space (Max Porter, Ru Kuwahata)

Revolting Rhymes Part One

Best Live Action Short Film

Dekalb Elementary (Reed Van Dyk)

The 11 O'Clock (Derin Seale)

My Nephew Emmett (Kevin Wilson Jr.)

The Silent Child (Chris Overton)

Watu Wote: All Of Us (Katja Benrath)

Best Documentary Feature

Abacus: Small Enough to Jail (Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman)

Faces Places (Agnès Varda, Rosalie Varda, JR)

Icarus (Bryan Fogel, Dan Cogan)

Last Men in Aleppo (Kareem Abeed, Soeren Steen Jespersen, Firas Fayyad)

Strong Island (Yance Ford, Joslyn Barnes) Best Documentary Short SubjectEdith & Eddie (Laura Checkoway, Thomas Lee Wright) Heaven is a Traffic Jam on the 405 (Frank Stiefel) Heroin(e) (Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon) Knife Skills (Thomas Lennon) Traffic Stop (Kate Davis, David Heilbroner) Best Foreign Language Film of the Year

A Fantastic Woman (Chile) On Body and Soul (Hungary) The Insult (Lebanon) Loveless (Russia) The Square (Sweden) Best Achievement in Production Design

Beauty and the Beast Blade Runner 2049 Darkest Hour Dunkirk The Shape of Water

#Film #Academy #Award #Oscars #Nominations #2018

29 views

P.O. Box 274

Holmdel, New Jersey

Tel: 732-344-0946

© 2018-19  Monmouth Film Festival Inc.

MFF White_Black.png